راهنما‌یی ها

با مدیر بداخلاق چگونه رفتار کنیم؟

یکی از چالش های کار کردن به صورت حرفه ای برای دختری با روحیات من، شخصیت مدیر و یا کارفرمای بد قلق هست. چون در اوج عشق به کاری که با جون دل برای هر مجموعه ای انجام میدم، گاهی عذاب هم می کشم.
البته این به این معنی نیست که از این چالش فرار می کنم. بلکه تا زمانی که بتونم به یک مجموعه کمک کنم و ارزشش رو داشته باشه پروژه های مختلف رو قبول میکنم. مگر در شرایط خاص…

شماهم به عنوان یک متخصص دیجیتال مارکتینگ بهتره بدونید در هر پروژه یا استخدام، با چه شرایطی ممکنه روبرو بشید.
کیفیت کار شما در هر مجموعه ای مستقیما به نحوه مدیریت آن مجموعه مربوط هست. شما حسابدار یا مسئول آی تی نیستید که وظایف و دستورالعمل های مشخص داشته باشید و اگر نتونید ارتباطتون با یک مدیر به اصطلاح بد رو مدیریت کنید، کلاهتون پس معرکه است.

اما هرتیپ مدیریت چه تاثیری بر کار شما خواهد داشت؟

مدیر دیکتاتور – وسواسی

این مدیرها فکر می کنند که همه ی کارها باید طبق نظر اونها انجام بشه وگرنه ناقص و بیهوده است. نتیجه اش این می شه که از آبدارچی تا مدیر فروش و رئیس حسابداری دائم دم در اتاق ایشون منتظر نظر و اجازه مدیر برای آب خوردن هستند.
در کار با این مدیران شجاعت داشته باشید، شما نیاز دارید که خلاق باشید، نیاز دارید که سعی و خطا کنید و این رو مدام به مدیرتون یادآوری کنید. بهش نشون بدید که دلسوزانه برای مجموعه اش تلاش می کنید، نظراتش رو بشنوید اما مستقل تصمیم بگیرید و از تصمیماتتون دفاع کنید. چندبار که به نتایج قابل قبول برسید ( که قطعا می رسید) این مدیر چِغِر و بد بَدن به شما اعتماد خواهند کرد و اینجوری میشه سالها درکنارشون کار کرد.
فراموش نکنید، تسلیم دستورات و خواسته های غیر منطقی اونها نشید

مدیر سنتی

مدیر بلاتکلیف – جوگیر – دقیقه نودی

مدیرانی که یکهو در اتاق شمارو باز میکنند و یه درخواست جدید و فوری مطرح می کنند. خواسته هاشون غیرمنطقی نیست ولی اونقدر ناگهانیه که شما رو بهم می ریزه و بدتر از همه اینکه وقتی با کلی تلاش خودتون رو روی خواست جدید ایشون متمرکز میکنید، مدیر محترم یک درخواست جدید و فوری دیگه ازتون داره!  وای که من از دست مدیرای این شکلی چی کشیدم…

یادتون باشه که هرچقدر به این دسته از مدیران بیشتر میدون بدید، آزاردهنده تر می شن. هیچوقت به جز موارد استثنایی، کارهای یهویی و تحمیلی و خام رو قبول نکنید بلکه از  قبل برای مناسبتها و نمایشگاهها و ایونتها ، روی طراحی کمپین کار کنید تا نتایج پخته بدست بیارید. برای مدیرتون توضیح بدید که با تصمیمات یک شبه در کنار هزینه هایی که به مجموعه تحمیل میشه، نتیجه دندان گیری هم بدست نمی آد.

مدیر دقیقه نودی

مدیر خیالباف – ایده آل گرا – عجول

واقع بینی صفتیه که خیلی از ماها نداریم و این از نظر من عامل اصلی عدم تمرکز و ناامیدی در فعالیت های تبلیغاتی و بازاریابیه. ما انتظار داریم با شروع سئوی سایت تبدیل به اولین لینک ارگانیک گوگل در اصلی ترین کلمات کسب و کارمون بشیم ولی این حداقل میتونه ۶ ماه زمان بر باشه یا اصلا امکان پذیر نباشه!
بعضی مدیران انتظار دارند با دادن یک تبلیغ به یک اینفلوئنسر، نمودارهای فروششون از صفحه بیرون بزنه . بعلاوه اینجور آدمها هرگز از هیچی راضی نیستند. شما باید برای همچین مدیری توضیح بدید که چرا بعضی فرایند ها به صورت طبیعی زمان بر هستند و برای به نتیجه رسیدن نیاز به تلاش و هزینه و صبر دارند.

مدیر عجول

مدیر ناسپاس – طلبکار

اینکه توقع داشته باشیم عملکرد ما مورد نقد قرار نگیره، منطقی نیست. اما اگر منصفانه کار میکنید و به رشد مجموعه اتون کمک کردید و با این حال از سمت مدیریت فقط فیدبک منفی می گیرید این یعنی یک مدیر ناسپاس طلبکار دارید.

بیشتر وقتها دلیل ناسپاسی مدیر یک مجموعه ، فشارهاییه که تحمل می کنه . اون نگران حقوق آخر ماه شماست و از طرفی نمی دونه شما در یک ماه اخیر دقیقا چه فایده ای براش داشتید. شما می تونید این مشکل رو با ارائه ی گزارش های مرتب از نتایج عملکردتون حل کنید.
براش یک نامه اداری نزنید که من دارم روی ساخت بک لینک برای سایت شرکت کار میکنم، بلکه براش پیامک بدید ” تبریک میگم ما امروز لینک سوم گوگل شدیم! ”
بهش نگید ۵ ساعت وقت صرف طراحی یک پست اینستاگرامی کردید، بهش بگید تونستید ۱۰ تا سرنخ جدید و با کیفیت از اینستاگرام بدست بیارید.

مدیر پر توقع

مدیر بد – ظالم

ما هیچ چیزی ارزشمندتر از شخصیتمون نداریم و نباید اجازه بدیم توی هیچ شکلی از رابطه های اجتماعی به شخصیت ما توهین بشه. یکی از اونا رابطه رئیس و کارمندی است.
اگر رئیسی دارید که پشت سر شما با همکارانتون حرف میزنه، شمارو تمسخر میکنه، نسبت به شما بی ادبه، توقعات غیراخلاقی یا بیش از حد از شما داره، بدونید کار کردن برای همچین آدمی یعنی شما اونقدر تخصص یا اعتماد به نفس ندارید که جای دیگه ای دنبال کار بگردید.

بنظر من با همه تیپ مدیری میشه و باید کار کرد اما کار کردن با یک مدیر ظالم و بد جزو استاندارد های شخصیتی من نیست و بنظرم ابدا ارزشش رو نداره.  پس تنها مدیری که نباید باهاش کار کرد یک مدیر ظالم و بی اخلاقه

مدیر ظالم بددهن بی ادب

جمع بندی

فراموش نکنید یک مدیر هم یک انسانه و ممکنه تحت فشار مسائل کاری، خانوادگی و اجتماعی با شما به عنوان کارمندش اونجوری که دلتون می خواد رفتار نکنه. بعلاوه ممکنه اصلا به اندازه کافی در مورد تخصص شما و کاری که براش انجام می دید اطلاعات نداشته باشه .
همیشه سعی کنید به مدیر و رهبر مجموعه اتون اطمینان خاطر بدید که حواستون به منافع ایشون و مجموعه هست و از کار کردن توی اون تیم خوشحال هستید و نسبت به بقا و رشد مجموعه احساس غیرت و تعهد می کنید.
بعلاوه یادبگیرید که به موقع و درست دستاورد هاتون رو نشون بدید و بدون منت یادآوری کنید که حضور شما چه نتایج ملموسی داشته است.

راستی داشت یادم می رفت!!!

مدیر نرمال

نرمال بودن به این معنی نیست که کاری به کارتون نداشته باشند و فقط ماه به ماه بهتون حقوق بدند و مدام ازتون تشکر کنند. برعکس، مدیران نرمال از شما درخواست گزارش میکنند، درخواست های جدید مطرح می کنند اما به شما فرصت کافی برای اجرای درخواست ها میدن . نظر شما به عنوان یک متخصص رو بر نظر خودشون ارجح می بینند. به شما فرصت آزمایش و امکان خطا میدن اما نتیجه میخواهند و وقتی نتیجه به رشد برند یا فروش محصولاتشون کمک کرده باشه از شما تشکر می کنند.
خلاصه این مدیران گلی هستند از گل های بهشت!

مدیر خوب و قدردان

من سعی کردم دراین مقاله تجربه خودم رو در کار با مدیران و کارفرماهای مختلف با شما به اشتراک بگذارم. شما هم می تونید اگر تجربیات مشابهی دارید یا سوالی براتون پیش اومده در قسمت کامنت های همین پست با من و بقیه مطرح کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا